سه شنبه, ۰۲ آبان ۱۳۹۶

درباره ما

سایت روز روشن ، زندگی روشن : ما تمام سعی خود را خواهیم کرد تا بهترین ها را از سرتاسر نت جمع آوری نمایم و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم . تا بتوانیم خدمتی هر چند کوچک برای شما انجام داده باشیم . این سایت وابسته به هیچ حزب و گروهی نیست و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند

Close
آخرین خبر با عنوان ، وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در روزِ سه شنبه ۲ آبان ۹۶ در 13 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   اجتماعی, بانوان  »   تنها جرم من مطلقه بودن است
730 بازدید
۹ بهمن ۱۳۹۴ , ساعت ۱۷:۳۱
تنها جرم من مطلقه بودن است

تنها جرم من مطلقه بودن است

3 سال پیش از همسرم جدا شدم و به دنبال خانه‌ای مناسب هستم اما...

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ طلاق یکی از تلخ‌ترین اتفاقات در زندگی فرد است. رویدادی که وقوع آن مشکلات بسیاری برای زنان مطلقه در پی دارد و آن‌ها به دلیل آسیب پذیر بودن در مقایسه با مردان، مشکلات عدیده‌ای برای بانوان مطلقه پدید می‌آید. زنانی که جدایی در زندگی مشترک را تجربه می‌کنند به دنیای جدیدی در جامعه وارد می‌شوند، که شاید هیچ‌گاه فکرش را هم نکرده بودند.
جامعه‌ای که بسیاری از مردمانش به چشم دیگری به آن‌ها نگاه می‌کنند و برای آنان سرشار از مشکلاتی است که قابل پیش بینی نبوده است.
*نگاه سنگین جامعه
قضاوت‌ها و نگاه‌های آزاردهنده اطرافیان و همسایه‌ها محدودیت‌هایی را برای زنان مطلقه به وجود می‌آورد که مانع فعالیت‌های اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی و … آن‌ها در جامعه می‌شود. به گونه‌ای که در عرصه زندگی را برای آنان تنگ‌تر می‌کند و منجر به این می‌شود که این قشر از افراد جامعه بیشتر احساس انزوا و تنهایی کنند. دنیا برای آن‌ها بی‌رنگ است و نگاه تلخ برخی از افراد آن‌ها را آزار می‌دهد و گوشه‌نشین می‌کند. گویا هنوز این فرهنگ نهادینه نشده است که زنان مطلقه یک مجرم یا مقصر نیستند و گاهی برخی از آنان تنها قربانی یک انتخاب  نادرست می‌شوند و حالا در کنار مشکلات فروپاشی زندگی مشترک‌شان نگران چگونگی زندگی آینده‌شان نیز هستند.
*سرپناهی که تبدیل به یک دغدغه می‌شود!
برخی از زنان ، در این شرایط به خانه پدری خود باز نمی‌گردند.این افراد سال‌ها مستقل زندگی کردند و زندگی آن‌ها به همراهی والدین گذرانده شده است و پس از جدایی و بوجود آمدن حساسیت‌هایی نسبت به آن‌ها یا به اصطلاح زخم زبان و در برخی موارد دخالت خویشاوندان ترجیح می‌دهند به تنهایی زندگی کنند.
ترس بر زندگی آن‌ها سایه انداخته و برای گذراندن زندگی و داشتن سرپناه با چالش‌های مالی مواجه می‌شوند و داشتن خانه‌ای مناسب گاه برای آنان تبدیل به بزرگترین دغدغه می‌شود.
صغری، ۴۰ساله، می‌گوید: ۳ سال پیش از همسرم جدا شدم و صاحب یک فرزند هستم به دلیل اینکه من و فرزندم در آسایش زندگی کنیم و تصمیم گیرنده زندگی خودمان باشیم و کسی در زندگی ما دخالت نکند و به دنبال خانه‌ای مناسب هستم اما در این میان به دلیل پس‌انداز اندکی که دارم قادر به اجازه خانه‌ای برای خودم و فرزندم نیستم.
دکتر افسر افشار؛ روان‌شناس نیز می‌گوید: زنان برای تهیه مسکن بسیار دچار مشکل می‌شوند و شرایط آنها باید براساس قوانین ساماندهی شود و زنان مطلقه نیاز به حمایت اجتماعی دارند که این امر نیازمند سیاست‌گذاری‌های لازم و اصولی است.
مشکلات مالی و نبود مسکن مناسب برای گروهی از زنان مطلقه آنان را بیشتر در معرض آسیب‌های ریزو درشت‌ قرار می‌دهند.
* مزاحمت‌های گاه‌ و ‌بی‌گاه
مزاحمت‌های گاه‌ و ‌بی ‌گاه که برای زنان مطلقه به وجود می‌آید یکی دیگر از معضلاتی است که برای این بانوان پیش می‌آید. نگاه‌هایی که در کوچه و خیابان، محل کار، خرید و یا حتی در زمان پیدا کردن مسکن با آن‌ها همراه است حس ناامنی را در وجودشان تقویت می‌کند این برخوردها حضور اجتماعی را برای این بانوان دشوار می‌کند.
*سایه بی‌ اعتمادی بر سر برخی از زنان مطلقه
یکی از دغدغه‌هایی که خاطر زنان مطلقه را مکدر می‌کند بدبینی و بی‌اعتمادی برخی از بنگاه‌های املاک و صاحب خانه‌ها در مورد اجاره‌ دادن خانه‌ای به آنها است.به طور کلی این بانوان در زمینه مسکن با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.
فاطمه،۳۰ ساله که ۲ سال است از همسرش جدا شده در تمام این سال‌ها با مشکل مسکن مواجه بوده است و می‌گوید: برخی از صاحب‌خانه‌ها به محض اینکه می‌بیند زنی بدون همسر به دنبال خانه است از اجاره دادن مسکن به او خودداری می‌کنند.این گونه افراد حق زندگی را از اشخاصی مثل من می‌گیرند.
طرز تفکر و باور غلط دیگران و داوری نسبت به زنان مطلقه و بیوه از یک طرف حس سرزنش گرایانه نسبت به این زنان و از طرف دیگر ارمغانی جز احساس یأس،سرخوردگی و از دست رفتن اعتماد به نفس ندارد.
*دیدگاهی که نیازمند فرهنگ‌سازی است
در این میان بسیاری از زنان مطلقه برای دستیابی به زندگی اجتماعی با موانعی مثل عرف، ساختارهای سنتی خانواده و جامعه روبرو هستند، شاید مهم‌ترین مشکل زنان مطلقه دیدگاه منفی دیگران نسبت به آنها باشد که از بین رفتن این امر نیازمند فرهنگ‌ سازی بیشتر در جامعه است.شایدهمین دیدگاه مثبت بتواند بسیاری از مشکلات این بانوان را که شامل مسکن،شغل و احساس تنهایی و… می‌شود را مرتفع کند.
گزارش از مریم برومند

موضوعات مرتبط اجتماعی  , بانوان

تنها جرم من مطلقه بودن است
ﺑﻪ ﺣﻮل و ﻗﻮه اﻟﻬﯽ و ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺗﺎﻣﯿﻦ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ اﻧﺴﺎﻧﯽ ﻣﺘﺨﺼﺺ و ﻣﺘﻌﻬﺪ ﻣﻮرد ﻧﯿﺎز و ﻓﺮاﻫﻢ ﻧﻤﻮدن ﺷﺮاﯾﻂ ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای داوﻃﻠﺒﺎن اﺳﺘﺨﺪام و در راﺳﺘﺎی ﺑﻬﯿﻨﻪ ﺳﺎزی ﻓﺮآﯾﻨﺪ اﺳﺘﺨﺪام دﺳﺘﮕﺎهﻫﺎی اﺟﺮاﯾﯽ ...
تنها جرم من مطلقه بودن است
آگهی استخدام چهارمین آزمون مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی سال ۹۶ ﺑﻪ ﺣﻮل و ﻗﻮه اﻟﻬﯽ و ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺗﺎﻣﯿﻦ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ اﻧﺴﺎﻧﯽ ﻣﺘﺨﺼﺺ و ﻣﺘﻌﻬﺪ ﻣﻮرد ﻧﯿﺎز و ﻓﺮاﻫﻢ ﻧﻤﻮدن ﺷﺮاﯾﻂ ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای داوﻃﻠﺒﺎن اﺳﺘﺨﺪام ...
تنها جرم من مطلقه بودن است
توضیحات بیشتر در مورد نمونه سوالات استخدامی دستگاه های اجرایی (آزمون فراگیر) : جهت آمادگی بیشتر شما عزیزان و کمک به پاسخگویی بهتر شما به سئوالات آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی (آزمون فراگیر)  ما مجموعه ای از ...
تنها جرم من مطلقه بودن است
پیرو اطلاعیه منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۶/۲/۲۶، بدین وسیله به اطلاع تمام داوطلبان متقاضی شرکت در چهارمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر برای دستگاه های وزارت آموزش و پرورش، بانک سپه، بانک مسکن، سازمان ...

برچسب:

تنها جرم من مطلقه بودن است
در طول تاریخ دوربین‌های خانگی و معمولی تصاویر ترسناکی را از اتفاقات روزمره به ثبت رساندند.
ترفندهای جالب شناسایی برنج تقلبی/ این برنج ها آدم را از پای در می آورند!
دنیای صنعتی امروز و برخی تقلب ها در صنایع غذایی می تواند باعث ابتلای افراد به انواع بیماری ها شود پس لازم است با آگاهی مواد غذایی خود و خانواده را انتخاب کنید.
ترفندهای جالب شناسایی برنج تقلبی/ این برنج ها آدم را از پای در می آورند!
رییس حراست دانشگاه دریانوردی چابهار دقایقی پیش از کشف جسدی حلق آویز شده خبر داد.
ترفندهای جالب شناسایی برنج تقلبی/ این برنج ها آدم را از پای در می آورند!
با تصویب هیئت دولت، واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر یافت.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • نوشته‌های تازه

  • نظر سنجی

    Sorry, there are no polls available at the moment.